Dare to Compare: Math Level 2

Dare to Compare: Math Level 2

# 071941

Our Price: $12.99
In Stock.
Qty:

Item #: 071941
ISBN: 9781601449023
Grades: 6-7

Product Description:

Publisher Description:

This collection of 150 problems asks students in Grades 6 and 7 to perform calculations to make a comparison and come to a decision. TheDare to Compareformat recasts more traditional math problems from a single calculation to two or more calculations to come to a final conclusion. Rather than compute the unit price of a single food item, the student computes the unit price of two food items to determine which item is a better deal. Instead of calculating the probability of a single event, the student calculates the probability of two events to determine which is more likely.

The problems are intended to be non-routine but accessible. The solution process is open-ended, allowing students to create mathematical reasoning and to decide how to quantify in order to formulate a conclusion. Comparisons are especially suited for problems involving rates, ratios, fractions, percentages, and proportions. However, they can serve as a backdrop for any mathematical topic - 2D and 3D geometry, graphing, algebraic reasoning, patterns, probability, statistics, counting, measurement, number operations, and logic. So the comparisons are rich in both mathematical content and critical thinking. Each problem is accompanied by one or more hints and a complete solution.

Who is running faster? Which shape has a larger area? Which sale is a better deal? Which country has a greater population density? Which food item has more fat calories? Who earns more dollars per hour? Which fraction is larger? Which product has a smaller unit price? Which object has a greater density? Which outcome is more likely? Which competitive eater consumes more calories per minute? Comparisons provide a motivating backdrop to perform mathematical calculations in a wide range of contexts.

Category Description for Dare to Compare: Math:

Exactly the sort of practice needed to make math practical in everyday life. Which is a better deal? Pizza for $1.50 a slice or all you can eat for $10? Or rather, how many slices do you have to eat for it to be a better deal? Of course, not all of the 150 problems are quite so pertinent to the life of a middle-schooler but the ability to make mathematical comparisons; to complete the necessary multiple calculations; and come to logical and correct conclusions is an important math and life skill. This workbook makes an excellent supplement to any math program and encourages the student to take note of all the comparisons in the world around him. In typical Critical Thinking Press form, the books are easy to use, provide complete solutions in the back, including hints for each problem, and are reproducible for home or classroom use. 92 pgs, pb ~ Janice




Primary Subject
Mathematics
Grade Start
6
Grade End
7
ISBN
9781601449023
Format
Paperback
Brand Name
Critical Thinking Company
Weight
0.7 (lbs.)
Dimensions
11.0" x 8.5" x 0.31"
Start typing your question and we'll check if it was already asked and answered. Learn More
No questions have been asked about this item. Be the first!
There are no reviews for this item. Write Review

Customers who viewed this also viewed:


Other customers also bought:


Chosen for you:


help desk software