UNIT STUDIES

Shop by Subject

UNIT STUDIES

What is a “unit study”? Briefly, it’s a thematic or topical approach to teaching as opposed to the traditional by-subject approach. Rather than teach each subject separately, a unit study attempts to integrate many or all subject areas into a unified study - usually centered around a particular subject or event. Obviously History (the study of events) and Science (the study of “things”) are well-suited to unit studies, and usually form the “core” around which other subjects are integrated. Subjects like Bible, Geography, Government, English (writing), and Reading/Literature, Music, Home Economics, Life Skills, and Art, are usually easy to integrate around a core topics. Remaining subjects (Math, Phonics, Grammar, Spelling) can be integrated to some extent via related activities. Each, however, has its own “system” (progression of skills, mastery of “rules”) which must be followed to some degree. Since one of the additional advantages of a unit study curriculum is the ability to use it with students of varying ages and skill levels, these subjects are generally taught apart from the core curriculum. This may be as simple as assigning pages in a grammar or spelling book, or using a separate “program” for Phonics and Math. Unit studies also tend to be more activity-oriented than the traditional approach, a real boon to kinesthetic learners. Advocates of the unit study approach site studies showing that children learn best when learning is unified rather than fragmented and when learning is more participatory than passive.

Showing Products: (1 to 21 of 428 )
Sort by
Jump to page of products that begin with

Click product title for description and product reviews

Page 1 of 21 Jump to page:

(1) 2 3 4 5 6 7 8 9 ...Next End
All > Curriculum > UNIT STUDIES >

Green Gables Letters Item #: 000263
Grades: 5-Adult
Rainbow Price: $19.95

Stories of the Pilgrims Answer Key Item #: 000299
Grades: K-Adult
Retail: $4.00
Rainbow Price: $2.95

Private Eye Guide / Manual Item #: 000356
Grades: K-12
Retail: $25.95
Rainbow Price: $20.95

Private Eye Loupe (5X) Item #: 000357
Grades: K-12
Retail: $4.95
Rainbow Price: $2.95

Guides to History Plus Item #: 000424
Grades: 6-12
Retail: $20.00
Rainbow Price: $17.95

What’s Inside You? Item #: 000541
Grades: 1-4
Retail: $4.99
Rainbow Price: $4.49

Why Do People Eat? Item #: 000545
Grades: 1-4
Retail: $4.99
Rainbow Price: $4.49

Angus Lost (Flack) Item #: 000612
Grades: PreK-2
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.50

Good Ol’ Cowboy Stories Item #: 000620
Grades: 9-Adult
Retail: $16.99
Rainbow Price: $12.95

Beyond Five in a Row Volume 2 Item #: 000624
Grades: 3-7
Rainbow Price: $35.00

Tales From Shakespeare Item #: 000652
Grades: 7-Adult
Retail: $4.99
Rainbow Price: $3.95

Adam of the Road Item #: 000656
Grades: 5-10
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Paul Revere’s Ride (illus Ted Rand) Item #: 000669
Grades: 4-8
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.25

Sacajawea, Guide to Lewis and Clark Item #: 000670
Grades: 4-8
Retail: $4.99
Rainbow Price: $4.25

Guns for General Washington Item #: 000677
Grades: 3-8
Retail: $6.95
Rainbow Price: $5.50

Streams to the River, River to the Sea Item #: 000679
Grades: 3-8
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.50

Mrs. Katz and Tush Item #: 000746
Grades: PreK-1
Retail: $6.99
Rainbow Price: $5.75

Mirette on the High Wire Item #: 000748
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Bee Tree Item #: 000749
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $5.95

Clown of God / de Paola Item #: 000753
Grades: PreK-3
Retail: $7.99
Rainbow Price: $6.25

Little Nino’s Pizzeria Item #: 000754
Grades: PreK-2
Retail: $7.00
Rainbow Price: $5.50

Click product title for product reviews, where available

Page 1 of 21 Jump to page:

(1) 2 3 4 5 6 7 8 9 ...Next End